Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna

 

Stomatologia estetyczna zajmuje się poprawą wyglądu estetycznego zębów i twarzy. Ma to duży wpływ na samopoczucie pacjenta. Ładne zęby, a co za tym idzie piękny uśmiech, ułatwia kontakt z ludźmi i dodaje pewności siebie.

Dzięki nowoczesnym technologiom i materiałom istnieją szerokie możliwości zmiany lub korekty koloru i kształtu zębów.

W celu utrzymania dobrego efektu estetycznego stosujemy:

  • profesjonalne oczyszczanie zębów
  • wybielanie zębów
  • korektę kształtu zębów materiałami kompozytowymi
  • licówki pełnoceramiczne
  • korony pełnoceramiczne i licowane ceramiką lub kompozytem
 
Czyszczenie zębów z kamienia i osadów

Jest to bezbolesny zabieg wykonywany skalerem ultradźwiękowym lub w przypadku dużej ilości kamienia ręcznie w znieczuleniu miejscowym. Po oczyszczeniu zęby są piaskowane i polerowane specjalna pastą. U osób ze zdrowym przyzębiem powinno się go wykonywać co 6 miesięcy, w przypadku paradontozy co 2 – 3 miesiące.

 
Wybielanie zębów

Zabiegi wybielania, w zależności od rozległości i żywotności zębów, przeprowadza się pojedynczo lub grupami. Zęby martwe po uprzednim leczeniu kanałowym i kontrolnym RTG rozjaśnia się przez umieszczenie preparatu wybielającego w komorze zęba, na kilka dni. Zabieg można powtarzać parokrotnie, bez skutków ubocznych w zależności od uzyskanego efektu.

Wybielanie grup zębów przeprowadza się stosując nadtlenek karbamidu – 10-16%. Wykonuje się specjalne nakładki, które pacjent wraz z preparatem zabiera do domu, samodzielnie aplikując środek wybielający, który zdecydowanie rozjaśnia większość łagodnych i średnio nasilonych przebarwień. W przypadku przebarwień trudniejszych (np. po antybiotykach) efekt kosmetyczny może nie być satysfakcjonujący. W takiej sytuacji może zajść konieczność wyboru innej metody leczenia lub wydłużenia czasu wybielania. Po wybielaniu zęby pozostają jaśniejsze na stałe. Po kilku latach można, podczas jednej wizyty, “odświeżyć” kolor.

Przed rozpoczęciem zabiegu należy koniecznie oczyścić zęby z kamienia i osadów, wymienić nieszczelne wypełnienia (odcinki boczne) i wyleczyć zęby z próchnicy. Wypełnienia w odcinku przednim należy wymienić po wybielaniu, ponieważ kolor materiału kompozytowego nie ulega zmianie. W trakcie zabiegu może pojawić się przejściowa, niewielka nadwrażliwość zębów, szczególnie na zimno.

 
Korekta kształtu

Korekta kształtu materiałami kompozytowymi znajduje zastosowanie w odcinku przednim – szczególnie przy zamykaniu przerwy (diastemy) między zębami. Jest to metoda najmniej czasochłonna i najtańsza. Taką korektę można przeprowadzić również ortodontycznie lub przez pokrycie koronami i licówkami.

Materiałem kompozytowym można też uzupełnić nadmiernie starte części zębów, które w odcinku przednim odsłaniają ciemniejszą zębinę, bardzo podatną na przebarwienia. W podobny sposób uzupełnia się niewielkie ubytki szkliwa.

 
Licówki ceramiczne

W przypadku silnych, rozległych przebarwień poantybiotykowych, starcia zębów i dużego niedorozwoju szkliwa, zachodzi konieczność protetycznej korekty estetyki zębów. Pierwszą metodą są licówki ceramiczne. Przygotowanie zęba wymaga nieznacznego opracowania szkliwa w przedniej jego części. Jest to zabieg znacznie bardziej oszczędny dla tkanek zęba, niż przygotowanie pod pełną koronę. Licówki mocuje się na zębach przy pomocy specjalnej żywicy. Dobrze wykonana licówka zapewnia długotrwały efekt kosmetyczny, zmieniając wygląd przebarwionych zębów.

 
Korony ceramiczne

W sytuacji, kiedy w zębie jest duża ilość wypełnień i nie ma warunków do założenia licówki (np. po urazie), zachodzi konieczność wykonania korony porcelanowej odpowiedniego typu:

  • bezmetalowej
  • z porcelany cyrkonowej
  • na metalach nieszlachetnych lub złocie
 
Korony bezmetalowe

Wykonane z porcelany niskotopliwej o bardzo wysokich walorach estetycznych. Charakteryzują się brakiem możliwości wystąpienia sinych przebarwień, jak w koronach na metalu. Korony te są neutralne dla tkanek, bardzo szczelne, ich ścieralność jest zbliżona do zębów naturalnych.

 
Korony z porcelany cyrkonowej

Najnowocześniejszy system bezmetalowej ceramiki cyrkonowej, wspomagany komputerowo. Tlenek cyrkonu wyróżnia się ekstremalną twardością i wytrzymałością, nieporównywalną z innymi materiałami. Jest biały i przepuszcza światło, czego nie ma klasyczna porcelana. Ponadto ogromną jego zaletą jest biozgodność, małe przewodnictwo temperatury, duża szczelność i trwałość koloru. Wszystkie te cechy tworzą z cyrkonu wręcz doskonały materiał do leczenia protetycznego z zachowaniem najwyższych walorów estetycznych.

 
Korony na metalu

Ceramika napalana na stopach metali, ze względu na długoletnie doświadczenia, jest materiałem uważanym za bardzo bezpieczny i sprawdzony klinicznie. Z tego powodu jest standardem, który służy jako punkt odniesienia przy ocenie nowych rozwiązań. Brak przepuszczalności światła w przypadku konstrukcji metalowej ogranicza pełne odtworzenie cech naturalnego zęba. Przy zastosowaniu stopów nieszlachetnych, służących do napalania, istnieje ryzyko alergii( np. nikiel, chrom). Możliwość uniknięcia tego powikłania daje zastosowanie stopu złota. Stop szlachetny ma właściwości bakteriostatyczne, co ogranicza osadzanie się płytki wokół koron.